فیلم برداری

فیلمبرداری چیست؟

فیلمبرداری

در توصیف فیلمبرداری یا سینماتوگرافی(Cinematography) میتوان گفت به معنی ثبت لحظه های خاص به وسیله دوربین است و این عمل با پشت سر هم چیده شدن فریم‌ها(Frame) صورت میگیرد و رد شدن فریم‌ها پشت سر هم و به ترتیب، این حس را به بیننده القا می‌کند که تصویر متحرک است.
در حقیقت سینماتوگرافی معنایی بالاتر از عمل فیلمبرداریِ صرف است،در واقع سینماتوگرافی، فرایند ثبت عقاید، اقدام‌ها، هیجانات، فضا و …در ارتباط غیر کلامی و ارائه آن‌ها به زبان بصری است.

فیلمبرداری و اهمیت آن:

در واقع فیلم برداری مهم ترین مرحله تولید فیلم میباشد که به وسیله دوربین های فیلم برداری معمولی یا دیجیتال صورت میگیرد،یک فیلمبردار باید ذهنیت یک کاگردان را به مرحله تصویر قرار دهد یعنی یک فیلم بردار به خلق دنیای ذهنی کارگردان میپردازد،پس در تولید یک فیلم از اهمیت ویژه ای دارا میباشد.

فیلمبرداری چیست؟

اساس و فن آوری در فیلمبرداری(cinematography) چیست:

در واقع فرایند فیلم برداری یک جریان شیمیایی روی صفحه های حساس به نور (نگاتیو) انجام میگیرد.

اجزای تشکیل دهنده دوربین فیلمبرداری:

 • لنز :در تعریف لنز میتوان گفت از کنار هم چیده شدن چند عدسی به وجود می‌آید و در کیفیت تصویر بسیار حائز اهمیت است،در اصل کارایی لنزها به این صورت است که نور موجود در فضا را به صورت متمرکز، به سطح حساس به نور می‌رساند.
  و از دیگر قابلیت‌های لنز می توان به بزرگ نمایی و کوچک نمایی، همچنین واضح(focus)و یا تار(flow) نشان دادن تصویر اشاره کرد.
 • بدنه:در اصل تمامی اجزای دوربین، بر رویه بدنه قرارمیگیرد مانند: ویزور، شاتر، سنسور، صفحه نمایشگر و…
  در حال حاضر دو نوع بدنه در بازار موجود است:
  1) بدنه ای از جنس پلاستیک فشرده که سبک است،بیشتر برای مصارف خانگی و فیلمبرداری نیمه حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرد.
  2) بدنه ترکیبی، که از فلز منیزیم و یا تیتانیوم ساخته شده و روکش پلاستیکی دارد،در واقع دوربین‌ها با وزن زیادی که دارند، تا حدی می‌توانند جلوی لرزش را بگیرند که بیشتر برای فیلمبرداری حرفه ای ساخته شده و مورد استفاده قرار میگیرند.
 • ویزور:در تعریف ویزور میتوان گفت که دریچه ای است که فیلمبردار با نگاه کردن به داخل آن، می‌تواند کادر فیلم خود را تعیین کند،باید دانست ویزورها عمدتا به دو دسته انعکاسی و غیر انعکاسی تقسیم می‌شوند،در حقیقت ویزورهای انعکاسی تصویر، توسط لنز هدایت و به آیینه 45 درجه ای برخورد کرده و وارد یک منشور می‌شود که پس از چرخش درون منشور روبروی چشم ما قرار میگیرد و اگر تصویر مطلوب باشد با فشردن کلید شاتر، آیینه کنار می‌رود و تصویر با رسیدن به سنسور ذخیره خواهد شد.

فیلمبرداری

اما برخی از دوربین‌ها، تصویر را بدون واسطه دریافت میکنند یعنی به وسیله یک دریچه جدا که در بالای لنز قرار دارد این عمل انجام میگیرد این نوع از ویزور، بیشتر در دوربین‌های قطع کوچک مورد استفاده قرار میگیرد.

It seems we can't find what you're looking for.
×