طراحی سایت

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت

در دنیای امروزی با تغییر و تحولات شگرف تکنولوژی، مسیر دیجیتال مارکتینگ بسیاری از کسب‌وکارهای سنتی به سمت کسب‌وکارهای اینترنتی تغییر کرده و بازار فعالیت‌هایی همچون طراحی سایت در اصفهان رشد پیدا کرده است،ولی آنچه در ابتدا باید دانست این است که طراحی سایت چیست؟

سپس مراحل آن، شروع و چگونگی آغاز آن و همچنین شرایط طراحی وب و میزان هزینه‌های آن از مواردی است که باید مورد توجه باشد.

طراحی سایت:

آنچه برای تعریف طراحی سایت یا وب دیزاین( Web-Design )میتوان گفت در واقع طراحی سایت شامل مراحل طراحی و پیاده سازی یک پایگاه اینترنتی به منظور اطلاع رسانی، معرفی خدمات و نمایش محصولات یک شرکت می باشد.

در واقع طراحی وب‌ یک پروسه است که از لایه‌سازی صفحات وب، تولید محتوا، طراحی گرافیکی و رعایت اصول سئو تشکیل میشود.

طراحی سایت

مراحل طراحی وب:

 • طراحی وای فریم:

باید در ابتدا با توجه به نوع سایت و نیاز مشتری، یک شکل کلی از سایت طراحی کنیم ،در اصل این نما شامل یک نقشه کلی از صفحات سایت و تعیین جایگاه و چیدمان المان‌ها و عناصر تشکیل دهنده است که این مرحله از طراحی وب سایت (طراحی وایرفریم) نامیده میشود.

 • طراحی گرافیکی سایت:

در این مرحله پس از تعیین شدن محل قرارگیری عناصر سایت، باید سایت را طراحی کرد و در این مرحله با توجه به نوع کسب‌‌وکار اینترنتی با استفاده از نرم‌افزارهای لازم رنگ‌بندی و گرافیک سایت طراحی خواهد شد.

 • کدنویسی و برنامه نویسی:

در مرحله کد نویسی با توجه به سایت طراحی شده و نیاز مشتری می‌توان از روش‌های مختلفی برای مدیریت سایت استفاده کرد از جمله سیستم‌های مدیریت محتوا مانند: وردپرس و یا طراحی یک فریم ورک اختصاصی برنامه‌نویسی، در حقیقت تصمیم‌گیری در این بخش براساس هزینه‌ها و نیاز مشتری میباشد.

 • راه اندازی سایت:

پس ازپشت سر گذاشتن 3 مرحله قبل، به راه‌اندازی سایت در بستر جهانی اینترنت می‌پردازیم، در این مرحله با تهیه یک (هاست) و (نام دامنه مناسب) سایت را پیکربندی کرده و در دسترس عموم میگذاریم.

در حقیقت یکی از نکات مهم در طراحی سایت وظایف طراح سایت است، و به این بستگی دارد که مسئولیت ساخت و طراحی کدام قسمت سایت را عهده دار باشد.

در واقع راه‌اندازی یک سایت حرفه‌ای، به دو تیم یا دو شخص نیاز دارد، تیم اول برای طراحی شکل و ظاهر سایت و تیم دوم برای طراحی کدهای سرور و کدهایی که برای کاربران قابل رویت نمیباشد.

انواع طراحی سایت:

به طور کلی سایت‌ها به دو دسته کلی:

 1. ایستاتیک (Static Website)
 2. دینامیک (Dynamic Website) تقسیم بندی می‌شوند.

 سایت‌های ایستاتیک یا ایستا:

در این سایت ها تنها  قسمت فرانت‌اند انجام می‌شود،این بدان معنی است که مطالب و محتویات سایت تنها یک بار جمع‌آوری شده و هرکدام از صفحات سایت، به صورت مجزا  طراحی و بارگذاری خواهند شد.

در واقع در این سایت‌ها برای ایجاد هرگونه تغییر باید توسط طراح و کارشناس سایت صورت پذیرد، از این مدل سایت ها اغلب برای طراحی وب سایت‌های معرفی (که تا مدت‌ها محتوای آن تغییر نمی‌کند) استفاده می‌شود.

سایت دینامیک یا پویا:

در طراحی سایت دینامیک یا پویا هر دو بخش فرانت‌اند و بک‌اند برنامه‌نویسی خواهند شد،در سایت‌های پویا تغییرات مداوم محتوا وجود دارد و باتوجه به کاربرد سایت، طراحی شده و توسعه می یابند،در اصل در سایت‌های داینامیک برنامه‌نویس بک‌اند، وظیفه پویا‌سازی سایت را  عهده دارد و باید اسکریپتی را طراحی کند که سایت به‌طور کاملا پویا باشد.

در عصر دیجیتال حال حاضر تقریبا برای هر هدف، یک سایت طراحی می‌شود که به‌عنوان پایگاه اطلاع‌رسانی‌، فروش و… مورد استفاده قرار میگیرد.

در این بین  موفق‌ترین این سایت‌ها آن‌هایی میباشند که اصول طراحی و بهینه‌سازی سایت را به‌درستی رعایت کرده‌ باشند تا محتوا را به درستی به مخاطبان خود نشان دهند.

در حقیقت طراحی و ساخت یک سایت موفق، این امکان را ایجاد می‌کند که در کمترین زمان، جدیدترین محصولات به‌همراه مشخصات کامل آن‌ محصول را در اختیار مخاطبان قراردهد این موضوع، رشد مشتریان و افزایش سود فعالیت اقتصادی را به‌ همراه خواهد داشت.

طراحی سایت

آنچه در تبدیل شدن به یک طراح سایت حرفه‌ای بسیار مهم است، فراگیری مفاهیم اولیه و سپس کسب تجربه میباشد.

در اصل بهترین مرجع در زمینه یادگیری طراحی وب، میتواند آموزش‌های پروژه محور در زمینه طراحی سایت باشد.

با انجام پروژه‌های مختلف حین آموزش،در حقیقت می‌توانید تجربه‌ اولیه در زمینه توسعه و آنلاین کردن یک سایت را نیز به‌دست بیاورید، برای تبدیل شدن به یک طراح سایت حرفه ای باید مراحلی را طی کرد که به اختصار به بیان آن میپردازیم:

 • قدم اول(فراگیری زبانHTML):

در تعریف HTML میتوان گفت مخفف عبارت Hyper Text Markup Language است، که در زبان فارسی به آن (زبان نشانه‌گذاری ابرمتن)گفته میشود.

برای ساخت بدنه اصلی سایت و ایجاد ساختار کلی صفحه وب از این زبان استفاده می شود و با تگ بندی عناصر صفحه وب را تفسیر می کند.

در واقع  این تگ‌ها هستند که مشخص می‌کنند در صفحه وب از چه عنصرهایی استفاده شده.

 • قدم دوم(فراگیری زبانCSS):

در دومین گام برای کسی که قصد دارد به طراحی سایت بپردازد، استفاده از زبان (CSS Cascading Style Sheets)مهم است، در اصل این زبان به‌منظور زیباسازی و فرم‌دهی به صفحه وب، کاربرد دارد،با کمک CSS می‌توان خصوصیاتی چون رنگ‌، فونت‌، ابعاد، سایز، نحوه چیدمان عناصر و… را در صفحه وب تعیین کرد.

 • قدم سوم فراگیری زبان جاوا اسکریپت:

پس از تسلط به زبان‌های HTML و CSS، توانایی طراحی صفحات وب ایستا (Static) برای ما میسر خواهد بود، ولی در حال حاضر امروزه کاربران اغلب از سایت‌های تعاملی و پویا استقبال می‌کنند،در حقیقت جاوا اسکریپت، از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای پویا کردن سایت میباشد که از شیوه‌های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی می‌کند و از این زبان می‌توان برای برنامه نویسی سمت سرور (Server Side)، اپلیکیشن‌های موبایل، بازی و اپلیکیشن‌های دسکتاپ و….نیز استفاده کرد.

 • قدم چهارم یادگیری یک زبان برنامه نویسی سمت سرور مانند(PHP):

در واقع برنامه نویسان وب به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دسته اول :

برنامه‌نویسان سمت کاربر(Client-side): این گروه به طراحی ظاهر سایت می‌پردازند.
دسته دوم:

برنامه‌نویسان سمت سرور(Server-side): این گروه به پیاده‌سازی منطق سایت می‌پردازند.

آنچه مهم است برای داشتن سایتی مفید و سودمند، فقط داشتن طراحی زیبا کافی نیست.

سایت‌ها علاوه‌بر فرم و زیبایی،به محتوای صحیح و کارآمد هم نیاز دارند.

باید سایت‌ها باید به‌ نحوی طراحی شوند که نیازهای کاربران را به‌درستی برآورده کنند.

باید بدانیم در پروژه‌های بزرگ تحت وب استفاده از یک زبان سمت سرور جز اهم موضوعات است،در واقع اهمیت استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی زمانی به‌خوبی معلوم می‌شود که می‌خواهیم بین کاربر، پایگاه داده و سرور ارتباط برقرار کنیم.

در حقیقت با فراگیریPHP می‌توان اسکریپت‌هایی برای دریافت اطلاعات از کاربران نوشت و بعد از پردازش این اطلاعات، آن‌ها را به کاربر برگرداند.

طراحی سایت

جمع بندی:

بطور کلی طراحی سایت برای کسب و کار شما محاسن بسیار زیادی در برخواهد داشت که در لیست زیر  به آن اشاره میکنیم:

 • سهولت دسترسی
 • کاهش هزینه ها
 • قابلیت بالای دسترسی
 • بازاریابی فراگیرتر
 • به روز بودن اطلاعات
 • افزایش اعتبار
 • مزایای مادام العمر
 • امکان ارائه خدمات بهتر
×